Ktoré vlastnosti sú pre izolačné materiály skutočne dôležité.

18.12.2024

Pokiaľ ide o izolačné vlastnosti, počíta sa kvalita, výkon a životnosť

Tepelnoizolačné materiály vyžadujú určité izolačné vlastnosti, aby optimálne plnili funkcie tepelnej a vlhkostnej ochrany počas celej doby užívania stavby.

Preto je tuhá polyuretánová pena (PU) vysokovýkonným izolačným materiálom.

Tepelná vodivosť (λ)

Medzi najdôležitejšie izolačné vlastnosti PU izolačných materiálov patrí extrémne nízka tepelná vodivosť a tým aj vysoký izolačný výkon. Izolačná schopnosť je veľmi vysoká aj pri malých hrúbkach materiálu. Izolačné materiály sa vyrábajú v úrovniach tepelnej vodivosti WLS 023 až WLS 029. Úrovne zodpovedajú menovitým hodnotám tepelnej vodivosti 0,023 W/(m . K) až 0,029 W/(m . K). Kapilárne aktívne modifikované izolačné dosky majú menovité hodnoty až 0,033 W/(m.K ) .

Pevnosť v tlaku (kPa)

Menovité napätie v tlaku alebo menovitá pevnosť v tlaku pri 10 % stlačení je 100 kPa alebo 150 kPa podľa EN 826. Vyrábajú sa aj izolačné dosky s vyššími pevnosťami v tlaku. Menovitá pevnosť v ťahu podľa DIN EN 1607 je 40 kPa. Možné sú aj vyššie pevnosti v ťahu.

Pevnosť v ohybe (kPa)

Dôležitá vlastnosť izolačného materiálu pre priemyselnú výstavbu: izolačné dosky z tuhej polyuretánovej peny sú odolné v ohybe. Podľa DIN EN 12089 je pevnosť v ohybe medzi 240 a 500 kPa a pri vyšších hustotách v surovom stave až do 1300 kPa. Izolačné panely sú vhodné pre: B. Zvlášť dobré pre pokládku na profily z trapézového oceľového plechu s veľkými vzdialenosťami horných prírub.

Správanie sa proti vlhkosti a necitlivosť na vlhkosť

Vlastnosti izolačného materiálu Odpor difúzie vodnej pary µ podľa EN 12088 je medzi 40 a 200 (v závislosti od hrúbky) podľa DIN 4108-4. Izolačné prvky z tuhej polyuretánovej peny s hliníkovými krycími vrstvami sú takmer parotesné. Maximálna absorpcia vlhkosti PU tuhej peny pri difúzii a kondenzácii podľa DIN EN 12088 je cca 6 % objemu. Absorpcia vody meraná v ponornom teste podľa DIN EN 12087 za 28 dní je napr. B. s PU izolačnou doskou s hrúbkou 60 mm (laminovaná minerálnym rúnom, hrubá hustota 35 kg/m³) pri 1,3 % objemu. Absorpcia vlhkosti počas cyklov zmrazovania a rozmrazovania má za následok hodnoty medzi 2 a 7 % objemu – na základe izolačného materiálu bez vrchnej vrstvy.

Protipožiarna ochrana

Keďže polyuretán patrí do rodiny termosetov, izolačné materiály sa netopia ani pri vysokých teplotách a zostávajú rozmerovo a rozmerovo stále. Polyuretánové izolačné materiály sú klasifikované ako

- normálne horľavé:

B2 podľa DIN 4102-1 alebo E podľa DIN EN 13501-1

- nehorľavé:

B1 podľa DIN 4102-1 alebo C, B podľa DIN EN 13501-1

Interiér izolácia vyrobená z kapilárne aktívne modifikovaných izolačných dosiek obsahuje minerálne krycie vrstvy a pri montáži spomaľuje horenie:

B1 podľa DIN 4102-1 alebo C podľa DIN EN 13501-1

Konštrukcie šikmých striech s polyuretánovou izoláciou sú klasifikované ako REI 30 (protipožiarne) vo všeobecnom skúšobnom certifikáte stavebného dozoru P-MPA-E-04-025.

Strešné konštrukcie s hornou izoláciou z tuhej polyuretánovej peny podľa DIN 18234-2 spĺňajú požiadavky na požiarnu ochranu podľa smerníc priemyselných stavieb aj pre požiarne úseky alebo protipožiarne úseky so strešnou plochou nad 2500 m².

Odolnosť

Polyuretánové izolačné materiály sú odolné voči bežným stavebným rozpúšťadlám a zmäkčovadlám, napr. B. sa vyskytujú v tmeloch a tesniacich membránach. Ďalšie izolačné vlastnosti: odolný voči hnilobe a starnutiu. Doštičky nepodporujú rast plesní.

Dlhá životnosť 

Tuhá polyuretánová pena ponúka trvalú kvalitu produktu počas dlhého časového obdobia, ktoré zvyčajne zodpovedá životnosti izolovaného komponentu.


Produkty

Zvyšky materiálu z tuhej PU peny (odrezky, úlomky alebo zvyšky), ktoré vznikajú pri spracovaní na stavenisku, sa dajú mechanicky recyklovať a vrátiť sa späť do kolobehu materiálu. Zbierajú sa podľa druhu, drvia, briketujú a spracovávajú na PU funkčné materiály. Tento vysokokvalitný stavebný výrobok sa používa na komponenty ako: parapetné prvky,...